2019. június 23., vasárnap

Titó bunkere


A Szarajevótól mintegy 50 kilométerre nyugatra, a Konjic melletti Prenj (Prednje) hegységben található, 4,6 milliárd dollárba kerülő - ezzel Jugoszlávia harmadik legdrágább katonai objektumának számító - atombunker megépítését 1953-ban rendelte el Josip Broz Tito jugoszláv államfő. A bunker, amely akár egy 25 kilotonnás nukleáris robbanás ellen is védelmet nyújt, 25 ezer négyzetméteren épült, s ebből 6 ezer négyzetméter a lakóterület. Titó tölgy- és dióburkolatú dolgozószobáján kívül jutott hely benne felesége, a tavaly elhunyt Jovanka Broz luxusberendezésű, hatalmas tükör uralta szobájának is. A patkóalakú létesítménybe evakuálták volna súlyos válsághelyzet, nukleáris támadás veszélye esetén a legfelsőbb jugoszláv politikai és katonai vezetést, ezért a bunkert úgy szerelték fel, hogy ne csak lakóhelyként, hanem legfelsőbb parancsnoki harcálláspontként is használni lehessen.
Image may contain: outdoor and indoor
Autóbusszal meglehetősen macerás a keskeny hidakon keresztül bejutni, főleg ha egy 3 tengelyesről van szó. Bent a bunkerben mindenhol kb 22 fok van, nem kell extra pulcsit cipelni. Fotózni mindenhol lehet. A kiállítást lényegesen feldobja fiatal művészek installációja minden szakaszon. 

Image may contain: night, outdoor and indoor
A bunker látogatását profi vezetővel érdemes megtenni, mint Vég Zoltán
Image may contain: 4 people, people smiling, indoor and outdoor
Zoltán sok érdekességet mutatott vidám stílusban.
Image may contain: 10 people, people smiling, people standing and outdoor

Mostar - Öreg híd


Csontváry Kosztka Tivadar festményeiről egy kis könyvet kaptam jó néhány évtizeddel ezelőtt. Pár képét le is másoltam a magam módján. Sokat nézegettem az Öreg híd című képét, melyet 1903-ban festett meg a Neretva folyót átszelő Római híd címmel. Így különösképpen vártam, hogy megláthassam végre a hidat. Sajnos már nem az eredetit, csak a másolatát. 
Képtalálat a következőre: „csontváry öreg híd”
Az Öreg hidat 1566-ban kezdte el építeni Hajrudin, a kor legnagyobb török építészének, Szinánnak mestere, de van aki azt mondja a tanítványa volt, 500 év távlatából már ki tudja. A kész híd húsz méter magasban, egyetlen merész ívvel szökellt át az alatta folyó Neretván. A jobb parti védmű toronyrészébe az őrség tanyázott, alsó helyiségeit pedig börtönként használták.
Eme építészeti remekmű 427 évig, egészen pontosan 1993. november 9-ig állt, amikor elpusztították a horvátok. Erre nincsenek szavak…

A helyreállítási munkálatokat magyar hídépítő mérnökök kezdték el, ki emelték a Netervából a lerombolt köveket. Sokáig abban bíztak, hogy a köveket fel lehet még használni az új híd építéséhez, de a kiemelésük után gyorsan kiderült, hogy annyira megsérültek a kövek, hogy újra kell faragni őket.
2007-ben
Végül én is lefotózhattam 2019 júniusában. 

Image may contain: sky, bridge, plant, tree, outdoor, water and nature