2009. június 14., vasárnap

Tunézia - Sidi Bou Said


Sidi Bou Said régi marabu falu, amely a Jebel Manar domb magas sziklájára épült kék fehér város. A domb legmagasabb pontja 130 méterrel van a tengerszint felett. Szép kilátás nyílik a tetejéről a Tuniszi öbölre.

Igen régi település, melyet a história szerint már a punok is őrhelyként használtak. Az arab hódítást követően a domb tetejére erődöt építettek, melyet a spanyolok foglaltak el 1535-ben, akiket viszont a törökök űztek ki 1574-ben.
A helyiség nevét egy Abu Said Baji nevű szent életű misztikus személyről vette, aki 1207-ben egy mekkai zarándoklat után visszatérve élte itt 20 éven át aszketikus, misztikus életét, hirdette tanait, verbuválta híveit. Minden év augusztusában fesztivált tartanak a tiszteletére, hogy a hívei ma is lerójják kegyeletüket kupolás síremléke (závija, marabuja) előtt. Mellette áll a település központjában a szintén róla elnevezett mecset is.
Andalúziai ihletésű, jellegzetes mór építészet az ibériai muszlimok 16. századi kulturális hódításainak eredménye. A régóta itt lakó helyi családok és a letelepedett tehetős külföldiek gondoskodtak arról, hogy az épületek megtartsák eredeti jellegüket.

A minden kétséget kizáróan Tunézia legszebb települése akkor vált híressé, amikor a három fiatal festő – Paul Klee, August Macke és Louis Moillet – 1914-ben egész sorozatnyi képet festett róla, melyek aztán széles körben tetszést arattak. Az országon belül már ekkor a művészek falujának tartották.
Napjainkban a falu különleges védelmet élvez, ami útját állja az esetleges változtatásoknak. A falut 1915-ben műemlékvédelem alá helyezték.

Sidi Bou Said híres arról, hogy itt készítik a hasas, fehér-kék madárkalitkákat, művészien font drótból vagy fából.

Látnivalók:
A falu felett emelkedő világító torony az ősi ribát (erőd) helyén áll. A 9.században építették az egész partvidéken végighúzódó vészjelző rendszer tagjaként, amelynek része volt a soussi és a monastiri ribát is.
Dar el Annabi múzeumként is üzemelő régi családi ház (belépő 3 dínár). A 18 század végén épült, élénk színű csempék díszitik, udvarát jázmin, henna és bugenvillea díszíti. A megtekinthető szobák között imádságra és vendégfogadásra szolgáló helyiségek, valamint egy szép könyvtár látható, gondosan berendezve viaszfigurákkal, falakon családi fényképekkel.


(katt a linkre még több fotóért)

2009. június 12., péntek

Tunézia - El Djem


Történelmi elődje az ókori Thysdrus volt, amely alighanem pun alapítású volt. Virágzása idején lakosainak száma 30-40 ezerre rúgott. Gazdagodáshoz környékének olajfatelepítései nyújtották az alapot.
Közvetve lett a bajnak forrása is. Megunván a római császár, Maximus fokozódó adóprését, mellyel az olivából nyert jövedelem nagy része római kincstárba folyt, 238-ban összegyűlve az amfiteátrumban, a környező vidék gazdáival együtt, kimondták a római császár trónfosztását s helyébe a 80 éves karthágói proconsult, Gordiánust választották meg uralkodójukul. A római megtorlás nem késett. Néhány hét múlva a császár már halott volt, a város pedig súlyos árat fizetett elhamarkodott lépéséért. A III. század elejének fellendülése után a fokozatos hanyatlás következik. Az arab törzsek betörésekor a La Kahina, a berber Jeanne d’Arcnak is titulált városvédő felgyújtotta a várost övező 15 000 hektár olajfást is, de az arab hódítókat már nem sikerült megállítani.
Az El Jem-i amfiteátrum monumentalitását a köré épült kockaházak még inkább kiemelik. Az ie. 230-ban épült és a 17. század végig sértetlennek tartott – bár egyes források szerint soha be nem fejezett építménynek 1695-ben kellett az ide befészkelt lázadók ellen vonuló Murad bej csapatainak ostromát állni. Ezután már a helyi lakosság is szívesen használta a praktikus kőbányát építkezéseinél. Tulajdonképpen jutott is, maradt is, mármint a kövekből, hiszen méretei alapján 149 m hosszú és 124 méter széles és 36 méter magas. A thysdrusi a római világ sorban harmadik legnagyobb amfiteátruma. Az építéséhez alkalmazott kő a szokottnál puhább volt, ezért a tartósság érdekében meglehetős rátartással méretezték a köveket. A küzdőtér 65 méter hosszú volt. Alatta kereszt irányú boltíves folyosók, melyekből 16 fülke nyílott, a játékhoz szükséges vadállatok elhelyezésére szolgált. Hajdan 30.000 ember tombolt itt. Elképzelhető milyen élet folyt itt valaha, ezen a ma isten háta mögötti helyen, ha e nagy múltú amfiteátrum mellett még egy kisebb is épült. A városban több ásatás is folyt, melynek eredményeképpen megtalálták a város központját, fürdőinek, cirkuszának maradványait.
El Djem és Safax között kb 64 km a távolság. Sfaxig olivaligeteg és gyümölcsfa ligetek




2009. június 11., csütörtök

Tunézia - Matmata


Gabestől 28 km-re találkozunk először a Matmata névvel, méghozzá a Nouvelle vagyis új Matmata , ide költöztették ki a barlanglakásokból az embereket, több kevesebb sikerrel, mivel az idős embereket már nem olyan könnyű mozdítani. Így lassan vissza szivárogtak a barlang lakásokba, és sokan ma is ott élnek.
A vidék őslakosai a matmaták, nevüket régi berber törzsről kapták, amelynek tagjai az arab törzsek inváziója elől nagyon régen a hegyekbe, azok magasabb pontjaira menekültek. Csak évszázadok múlva merészkedtek lejjebb. Közben sajátos építészeti formákat alakítottak ki: ghorfákat, ksourokat. A leköltözők a hegy lábánál troglodita azaz barlang lakásokat, melyek elkészítése kb. fél évet vett igénybe.
A barlanglakások kialakításának kettős oka volt: az első, hogy minél rejtettebb, észrevehetetlenebb legyen, a második a hegyek magasságából leköltözők nem könnyen viselték a nyári hőséget, tehát ez ellen is jól védekeztek. A két fontos funkció miatt nem építettek házakat.
A völgykatlan kráterekkel szaggatott holdbéli tájhoz hasonlít, a berberek pedig a kráterek puha sziklájába vájták otthonaikat. A legrégebbi barlanglakások a 17. századból származnak, a környék berberei ugyanis már ekkor rájöttek arra, hogy a sivatag kegyetlen forrósága ellen így tudnak a legegyszerűbben védekezni. Ötletük hatékonyságáról bárki meggyőződhet, aki ellátogat ide: a szobák nyáron kellemesen hűsek, télen viszont melegek. Matmata barlanglakásainak építése a központi udvar kivájásával kezdődik. Ezek 7-10 m mélyek, és nagyjából 10 m átmérőjűek. Amikor ez kész van, az oldalába vájják az egyes szobákat, a konyhától a hálószobáig. Ezek fölé néha egy újabb szint kerül, amelyeket lépcsőn vagy kötélhágsón lehet megközelíteni, ezek a helységek általában raktárként szolgálnak.  A felszínről az udvarra csak egyetlen keskeny folyosón keresztül lehet lejutni. Bár a környék homokkője viszonylag könnyűvé tette a munkát, ennek ellenére egy ilyen családi otthon elkészítése legalább fél év. A leghíresebb barlanglakás egy szálloda, a Hotel Sidi Driss, amely a Csillagok háborúja és A Klónok támadása című filmekhez is helyszínül szolgált. A falu múzeumát Matmata asszonyai működtetik, ami szintén egy barlanglakásban kapott helyet. Látogatásunk alkalmával csekély díj ellenében bármelyik helyi berber házba be lehet térni, ahol a háziasszonyok saját készítésű mentateával vendégelnek meg.

Hadege falu is ilyen lakásokból áll, aminek van magyar vonatkozása is, magyar kútfúrók fakasztottak itt egészséges ivó vizet a falu lakosainak 1984-ben.


2009. június 10., szerda

Tunézia - Douz és tevék


Douzt - az egyik legszebb sivatagi kisvárost - gyakran nevezik a Szahara kapujának, hiszen a sivatagi túrák nagy része innen indul. Ha napközben nyáron érkezünk, ne  csodálkozzunk a kihalt utcák csendje, na meg a rekkenő hőség miatt. A város különösen a hátizsákos turistáknak és romantikus kalandoroknak ajánlott. Előbbieket az olcsó ám színvonalas szállások, utóbbiakat a hangulatos naplementék és pálmaligetek, valamint a városkát körülölelő sivatagi homokdűnék vonzzák. Maga a város nem túl sok látnivalóval bír, mégis sokan keresik fel évente ideális fekvése miatt, hiszen innen a legkönnyebb az országban igazi, többnapos sivatagi expedíiókra indulni. A helybéliek itt még az ősi hagyományok és szokások szerint élnek. A város csütörtökönként a legelevenebb, ugyanis ekkor özönlenek ide a környező félnomád falvak lakói, hogy megtartsák a szokásos heti vásárt. A douzi Szahara Múzeumot mindenképp érdemes felkeresni, ahol mindent megtudhatunk a város és a sivatag életéről. A kiállítás keretében megismerkedhetünk a nomád élet jellemző kellékeivel, használati eszközeivel, pl. a beduin sátrakkal, színes öltözékekkel, és szőnyegekkel. Ha kulináris élményekre vágyunk, látogassunk el az Ali Bab étterembe, ahol Tunézia-szerte híresen jó kuszkuszt készítenek.  Különös élményt nyújt a mahere, a sivatagi tevetúra. Minden év decemberében visszatérő rendezvény a város életét felpezsdítő Szahara fesztivál.



A teve a következő két párosujjú patás fajra utal a Camelus nemen belül: a dromedárra vagy egypúpú tevére (Camelus dromedarius) és a kétpúpú tevére vagy ázsiai tevére (Camelus bactrianus). Az előbbi Észak-AfrikaNyugat-ÁzsiaIndia, és Ausztrália száraz és sivatagos területein él, az utóbbi pedig Közép-Ázsiában. A tevék a tevefélék családjába tartoznak, tehát ahová dél-amerikai rokonaik: a láma, az alpaka, a guanakó és a vikunya.
A latin Camelus név a görög kamelosz szóból származik, az pedig az arab dzsamal vagy ahéber gahmal szavakból, melyek mindegyike „tevét” jelent.
A tevék a tevefélék (Camelidae) családjába tartoznak, amely először Észak-Amerikában jelent meg mintegy 40 millió évvel ezelőtt. A Camelus és a Lama nem 11 millió évvel ezelőtt vált el egymástól. 2 millió éve, a késői pliocénban, a Camelus nem képviselői megjelentek Ázsiában és Afrikában. A pleisztocénban (1,8 mya - 12 000 évvel ezelőtt) elérték Dél-Amerikát. Az észak-amerikai fajok 10 000 éve kihaltak.
Felső ajkuk két részre oszlik, melyek egymástól függetlenül mozgathatók. Mindkét nem hossza 3 méter körüli, 2 méter magas (a púppal együtt, mely önmagában 20 cm). A hímek tömege 400 és 650 kg közötti, a nőstények mintegy 10%-kal könnyebbek.
Rövid ideig akár 65 km/h sebességre is képes, de inkább a lassabb haladás jellemző rá. A dromedár mellkasa és térde szarupárnával rendelkezik, mely megvédi a perzselő sivatagtól, amikor lefekszik. A kétpúpú tevének nincsenek ilyen bőrkeményedései. A teve általában szelíd, de rúgni és köpni szokott, ha felidegesítik.
A dromedár 200 kg terhet 50 km távolságra szállít egy nap alatt, a kétpúpú teve 100 kg-ot 60 km távolságra, ha főleg az éjszakai hűvösben halad.
Szárazság idején az állattartók elveszíthetik teljes szarvasmarha-, juh- és kecskeállományukat, ugyanakkor a tevék 80%-a életben marad. A teve hőség idején képes 4-7 napot kibírni ivás nélkül, sőt, akár 10 hónapot is, feltéve, hogy közben nem dolgozik, és a tápláléka elegendő nedvességet tartalmaz. A sós vizet is megissza. 5-10 percen belül képes 100 liter folyadékot magához venni. A szarvasmarha például képtelen ekkora mennyiségű folyadék felvételére, mert a vérben lévő vörösvértestek a hirtelen megnövekedett ozmózisnyomás miatt szétrobbannának. A teve vörösvértestjei kinyúlnak, megdagadnak. A szomjas teve vizelete csak 1/5 része a normálisnak, széklete pedig annyira száraz, hogy azt tűzrakásra használják fel. A teve az izzadását is szabályozza. A testét borító finom gyapjú hőszigetelést végez, ezért teste nem melegszik túl. Belső hőmérséklete akár 41 °C-ra is felmegy, mire egyáltalán izzadni kezd. Kiszáradása elérheti a testsúly 25-30%-át is, ami kb. 2x akkora, mint amit a többi emlős kibír.
Ha elegendő tápláléka van, „túleszi” magát, a fölösleget zsír formájában tárolja a háta egy bizonyos részén és a púpjában.
Ha nincsenek karámban tartva, a tevék stabil csoportokba állnak össze, melyben főleg nőstények vannak, és egy kifejlett hím. A nőstények 3-4 éves korukban ellenek először. A hímeknek már 3 éves korukban termelődik spermája, de csak 6-8 éves korukban párosodnak a nőstényekkel.
A hímek úgy mérkőznek meg egymással a nőstények feletti uralomért, hogy miközben egymás körül lehajtott fejjel köröznek, megpróbálják megharapni a másik lábát vagy fejét, és próbálják a másikat feldönteni. Miután a vesztes teve visszavonul a küzdelemből, a győztes meghempergőzik a földön, ezzel a földhöz dörzsöli a feje hátulján található szagmirigyeket. A domináns hím az összes nősténnyel párosodik. 13-14 havi vemhesség után egy utód születik (többnyire az esős évszak alatt), melynek tömege 37 kg is lehet. A tejhozatal ekkor akár 35 kg is lehet naponta bizonyos fajtáknál (például „tejelő dromedár” Pakisztánban), de a szokásos érték 4 kg körüli. A tenyésztők a tej nagy részét saját céljaikra használják fel a szoptatás 9-11 hónapja alatt, majd a borjú elválasztása után a teljes mennyiséget. A borjú egyébként 12-18 hónapig szopik. Szaporodásra kb. 20 éves koráig képes, élettartama mintegy 40 év.
Jóllehet majdnem 13 millió dromedár él jelenleg, a vadon élőek kihaltak: néhány kivételével háziasított állatok (főként SzudánbanSzomáliábanIndiában és a környező országokban), de Dél-AfrikaNamíbia és Botswana területén is. Nagyjából 700 ezerre tehető elvadult populáció található Ausztrália középső részén, ezek a 19. században fogságból megszökött tevék leszármazottjai. A populáció évente 11%-kal nő, és a Dél-Ausztráliaikormány nemrégiben elhatározta, hogy megritkítja az állományt, mivel túl sok korlátozott erőforrást használ, melyek a birkatartó farmereknek is szükségesek.
A kétpúpú teve valaha hihetetlen számban élt, de manapság 1,4 millióra csökkent a számuk, legtöbbjük háziasított. Mintegy 1000 kétpúpú él vadon a Góbi-sivatagban és néhány IránAfganisztánTörökország és Oroszország területén.
A tevék teljes mértékben alkalmazkodtak a sivatagi élethez. Lábuk kétujjú patábanvégződik, amelyhez hatalmas párnák csatlakoznak, hogy minél kevésbé süppedjenek bele a homokba. Orruk és fülük becsukható, a homokviharok elleni védekezésként. Hosszú ideig kibírják táplálék és víz nélkül. A hátukon található púpban a tévhittel ellentétben nem vizet, hanem tartalék tápanyagot raktároznak zsír formájában.Vizeletük és székletük kimondottan száraz.
A tevét az ember nagyjából 5000 évvel ezelőtt háziasította. A kétpúpút és a dromedárt is tenyésztik tejéért, húsáért, szőréért és teherszállításra – a dromedárt Észak-Afrikában és Nyugat-Ázsiában, a kétpúpút pedig Közép-Ázsia északi és keleti részein.
A kétpúpú teve testét kétrétegű bunda fedi: egy meleg pelyhes belső rétegből és egy durva és hosszú szálú külső szőrrétegből. Vedléskor mindkét szőrréteget nagy csomókban elhullajtják. Egy példány évente 3 kilogramm szőrmennyiséget vedlik le. A külső szőréből a kasmírhoz hasonló kiváló minőségű fonal készül. A pelyhes belső szőre 5 cm hosszúságú, és olyan finom, hogy nem filcesedik össze. Ezt a pehelyszőrt vékony fonalak készítésére használják.
Egyes feltételezések szerint a magyarság őshazájában már ismerte és tartotta a tevét, és a honfoglaláskor magával hozta a Kárpát-medencébe, bár ezt eddig csontleletek nem támasztják alá. Tudjuk, hogy amikor 1189-ben Barbarossa Frigyes a keresztes hadakkal átvonult Magyarországon, lIII. Bélától három tevét kapott ajándékba.
A teve kulturális hatása igen jelentős a Közel-KeletÉszak-Afrika és Közép-Ázsia állattartó népeire. A tevékhez erősen kapcsolódó kultúrák közé tartozik például a beduin-kultúra, ami tevék nélkül ki sem fejlődött volna, mert teljes gazdasági létük a tevéktől függ. A teve teje és húsa biztosítja az élelmet, szőréből ruhát és sátorponyvát készítenek. Kitartása és teherbíró-képessége révén távoli területekig jutottak el, akikkel ilyen módon kereskedni tudtak. Mozgékonysága és szabadsága nagyban meghatározta a beduin gondolkodás alapvonásait.
Ázsia és Afrika nagy területein a tevekaravánok ma is meghatározói a gazdaság működésének.
A települések közelében létesített karavánszerájok üzleti központként működtek, ahol az árucikkeken kívül a híreket és meséket is kicserélték egymással.
Közép-Ázsiában a hatalmas tevekaravánok biztosították a Selyemút mentén fekvő városok számára a gazdagságot és a gazdasági növekedést, miközben árut szállítottak Európa és Ázsia között.
Manapság is megmaradt a teve gazdasági szerepe azokon a sivatagos helyeken, ahová semmilyen más közlekedési eszközzel nem lehet eljutni.
A 20. század végén újra felfedezték az ősidők óta űzött sportot, a teveversenyt, mely meghatározott útvonalon zajlik, és a gyorsaság elérése a cél. Elsősorban az Arab-félszigeten művelik, dromedárok részvételével.
 Az egypupú teve
Az egypúpú teve (Camelus dromedarius) vagy dromedár egy háziasítottteveféle. Rokonával, az eredetileg Közép-Ázsiában elterjedt kétpúpú tevével szemben a hátán egy púp magasodik.
Az egypúpú teve eredetileg az Arab-félsziget és Dél-Ázsiasivatagainakfélsivatagainak és száraz pusztaságainak volt lakója. Háziasításának első bizonyítékai mintegy 4000 évesek, ésAbú Dzabi mellett egy szigeten bukkantak rájuk – a teve ideje azonban csak később jött el. Háziasítása az arabok történetének fontos állomása volt, mert a mostoha körülményeket jól bíró állat kiváló nyersanyagforrásnak és teherhordónak bizonyult. Az arabság a háziasított tevék elterjedésének köszönhetően törhetett ki izolációjából, és juthatott el a Közel-Kelet fejlett, északabbra fekvő civilizációinak határaihoz: Szíria,Palesztina és Mezopotámia vidékére.
Nem véletlen, hogy az arabok első ismert említése, mely egy asszír feliraton látható, az arabokkal együtt a tevéket is említi. A teve ettől kezdve a beduinok (nomádok) életének meghatározó részévé vált: húsukat és tejüket elfogyasztották, bőrüket kicserzették,trágyájukat eltüzelték, illetve általuk és velük kereskedtek. A törzs vagyonának jelentős részét tevenyájaik tették ki – nem véletlen, hogy egy-egy teve megölése komoly háborúskodáshoz is vezethetett még a Kr. u. 6. században is (ld. Baszúsz-háború).
A tevéknek a távolsági kereskedelemben is rendkívül nagy szerep jutott. Jemenbőltevekaravánok szállították az Indiai-óceánon hozott vagy helyben megtermelt fűszereket és egyéb luxusjavakat. A tevék nagyon sokáig megőrizték sivatagi szállító szerepüket, sőt – bár mintegy 2000 éve vadon kihaltak – az iszlám arabok általi elterjesztésével párhuzamosan Észak-Afrika sivatagait is meghódították maguk számára, helyet szerezve magának a berberek életében is.
Háziállatként igen elterjedt faj a dromedár, a szabad természetben azonban, úgy tűnik, kihalt. Visszavadult egypúpú tevékkel csak Ausztráliában találkozhatunk.
Az egypúpú tevék marmagassága kb. 1,8–2 méter, testhossza 250-340 centiméter, farokhossza 50 centiméter, testtömegük 300–950 kilogramm között mozoghat. A két nem meglehetősen hasonló, bár a csődörök némileg nagyobbak. Nyakuk hosszú, a hátukon látható púp felhalmozott zsírt tartalmaz. Finom, gyapjasszőr borítja az állat fejét, torkát és nyakát, illetve a púpját; védelmet nyújt számára a perzselő nap sugaraival szemben. Lába hosszú és kecses, könyökén és térdén jól kivehető párnák védik a „letérdeplő” állatot. Minden egyes végtag két hatalmas, bőrkeményedéses lábujjban végződik. Ügetés közben a teve szétterpeszti ujjait, így kevésbé süpped bele a homokba. Homokviharban a teve teljesen be tudja zárni ferde metszésű orrnyílásait. Színe szürkésbarna.
A csődörből, kancákból és utódaikból álló családokban élnek. Alapvetően békés állat, de a hím a párzási időszakban agresszívé válik, ellenfeleit köpködéssel, harapással és rúgásokkal támadja. Ilyenkor az emberre is veszélyes lehet. Táplálékafűfélék, más lágyszárú növények és levelek. Az egypúpú teve 50 évig élhet.
A teve szaporodási ideje kb. 9 hét. 15 hónap vemhesség után ellik egy csikót. A tevék 3-4 éves korukban vállnak ivaréretté. Az anyja egy évnél is tovább szoptatja a kicsit.
Annak ellenére, hogy Észak-Afrikában gyakoribb a kétpúpú rokonánál, Európában jóval ritkább, állatkertekben is ritkán találkozhatunk vele. Magyarországon a Veszprémi Állatkertbenlátható egy pár, illetve a Nyíregyházi Állatparkban gondoznak egy csődört, aki mellé hamarosan pár fog érkezni. Valamint a Pécsi Állatkertben él egy fiatal csődör.

Forrás: Wikipedia


2009. június 9., kedd

Tunézia - Tozeur


A Djerid központja – Bled el Djerid- a pálmák országa  Itt volt az egykori római Afrika határa, ma már nemzetközi repülőtere is van. Ez a vidék, a sivatag szélén, tulajdonképpen egy újabb természeti csoda. Milliónál is több pálma élő, ellentmondása a terméketlen sivatagnak.
E tájék már neves karaván út volt a római korban is. Thusuros (Tozeur) Aggasel Nepta (Nefta)és Thagis (Kriz) neve mint az antik karavánút az algériai Biskrától Gabesig. Állomásai már a birodalom idején ismertek voltak. A portyázó légiósokat a keresztény hittérítők váltották fel. Eredményesen, mivel az iszlámot fegyverrel terjesztő arab hódítók csak századok múltán tudták letörni a megkeresztelt berberek lázadó ellenkezését. A középkor meghozta az akkor már kasztíliának nevezett régió viszonylagos békéjét. A hatalmi torzsalkodások színterei messze esvén, legfeljebb alkalmi rablócsapatok fosztották ki, vagy az ennél is rosszabb kolera tizedelte a különben békés vidéket.
A legrégebbi és legmodernebb épület illetve városrész között is van összekötő kapocs, amely a Djerid különleges jellegzetessége:halványsárgás vagy inkább drappos színű égetett téglákból épített házai, mértani elrendezésű díszítésekkel.