2014. június 10., kedd

Plitvicei tavak - non stop túra

Két éjszaka buszon, nem könnyű, de mindenképpen megéri azért a csekélyke összegért, amiért eljuthatunk szervezetten meglátogatni a Plitvicei tavakat. Az autóbusz éjjel 11-kor indult Miskolcról, én fél 1 körül szálltam fel szokás szerint Hatvanban. Reggel fél 10 körül érkeztünk meg a Plitvicei tavak 2-es parkolójához. Azért jó a 2-es, mert itt pont középen állunk,jobbra az alsó tavak, balra a felső tavak vidéke, és mindenki kedve szerint indulhat útnak, hogy mit szeretne bejárni. Míg az egyesből adott. Egész nap akár az összes tavat is bejárhatjuk, ha bírja a menőkénk. A kis csapaté bírta. Lelkesen jöttek az alsó tavakat bejárva, de a felső tavak felé, már páran inkább vissza fordultak.
Az útvonal a következő volt: St2-ből busszal az St-1-be, a barlangon keresztül átsétáltunk a nagy vízeséshez, majd a másik oldalon az sp3-as hajó állomásra, onnan áthajóztunk az sp2-be, majd elkezdtük a felső tavak vidékét is bejárni, végül az St-1-ből jöttünk vissza busszal az St-2-be, hogy az autóbusz parkolóba jussunk.


2014. január 10., péntek

Karnevál

Európa leghíresebb karneválja a velencei, ahol a díszletszerű városban ma évezredes hagyományok, formák uralkodnak a jelen divatjain: időutazás a javából.

   A carnevale szó a carne, vagyis hús szóból vezethető le, hiszen a karnevál időszaka a böjt előtti időszak. Eredetileg maga a fogalom húshagyókeddet jelölte. A "carne vale" jelentése: ég veled hús. A hús szó azonban nem csak a keresztény ünnep böjtmegelőző jellegére utal, hanem a farsangi eszem-iszomra is. Ilyenkor ugyanis rengeteg hús (disznó, marha, csirke) fogyott.
   A carnevale szó eredete egyes nézetek szerint a "carrus navalis"-ra vezethető vissza, ami hajókocsit jelent. Ezt a Dionüszosz ünnepekkel hozták kapcsolatba, hiszen az istenség ünnepein a főszereplőt egy kocsira helyezett hajóformán húzták végig a városon, mint a termékenység, s bőség szimbólumát. Ez az eredetmagyarázat valószínűleg téves, ugyanis a "carrus", vagyis kocsi szó az olasz nyelvben minden esetben megőrizte a két "r"-es alakot, a carnevale szót pedig egyik későbbi változatában sem írják két r-rel.
   A karneválnak a Dionüszosz ünnepekkel való rokonítása ugyanakkor nem teljesen alaptalan, ugyanis az ókori Görögországban volt egy olyan Dionüszosz ünnep, ami éppen a mai farsangi időszakkal esik egybe. Ez az ún. kis Dionüszia, a falvakban december-januárban ünnepelték. Az ekkor rendezett vidám mulatságokat hangos, álarcos felvonulások kísérték. Ezekből alakult ki később az athéni vígjáték. Ezeket az ünnepeket főleg a falvakban tartották. (Az úgynevezett nagy Dionüszosz ünnepek tavaszra estek, ilyenkor, március-áprilisban az új bort, a szőlő új virágzását ünnepelték elsősorban a városokban. Ezen ünnepeken drámai versenyeket is rendeztek, s a folyamatos fejlődés során kialakult az athéni tragédia.) 
   A középkorban is tovább éltek ezek az álarcos, állatjelmezes felvonulások. A reneszánsz Firenzében az álarcosbálok védnöke maga a városállam Medici-uralkodója, Lorenzo il Magnifico volt. A mai napig őrzi ezt a hagyományt a velencei karnevál, amely külföldről is nagyon sok látogatót vonz, ez talán Európa leghíresebb karneválja: a velencei karnevál is azt sugallja, hogy az egész világ nem más, mint hatalmas színjáték. Farsang idején Velence a színpad, álarcosai pedig a szereplők. Az ókori görög komédia maszkjai és a híres velencei porcelánarcok vegyülnek a jelenkori őrületekkel, például a Csillagok háborúja űrlényeivel. A nizzai karnevál is híres, hatalmas, díszes kocsik menetével virágok csatájával vonzza a látogatókat. 
   Dél-Európában a farsang az év egyik legnagyobb ünnepe volt, olyan kivételes időszak, amikor viszonylag büntetlenül, nyíltan is ki lehetett mondani dolgokat. A farsangot a városközpontban, szabad ég alatt rendezték. Velencében a Szent Márk téren. A közönség az erkélyekről nézhette az eseményeket. Tulajdonképpen nem volt éles határ a színészek és a nézők között, hiszen a bámészkodó hölgyek például az erkélyekről tojással dobálhatták meg a felvonulókat, az álarcosoknak pedig gyakran megengedték, hogy magánházakba büntetlenül berontsanak. A velencei karneváli maszkok egyébként nagyon népszerűek voltak Európa többi országában is. Magyarországra Mátyás király korában Olaszországból hozatták az álarcokat és ruhákat.

Velencei karnevál

Egy igazán szép videó a híres Velencei Karneválról, amely vissza adja a romantikus város hangulatát.

The Carnival from Daniele Cursano on Vimeo.

2014. január 9., csütörtök

Befagyott a Niagara-vízesés

Rendkívül ritkán fordul elő hasonló jelenség. Az egész vízesés 1848-ban dermedt meg a feljegyzések tanúsága alapján.

2014. január 7., kedd

Venezia, Velence

Ismerek én egy várost: noha földi, 
olyan különös és olyan csodás-szép,
mintha délibáb volna, égi játék-
a látomás, mely szívünket betölti.é.

Ha fátyolozza rózsaszínű leple,
templomok, kertek a kétféle kék közt,
a tenger árja és az alkonyég közt, 
s a paloták is már csupán libegnek.

Csupa változás! Hajnalban, ha gyöngéd, 
fehéres napsütésben szertenézel,
fakón sugárzik még mosolya széjjel, 
és ragyogása zárt, akár a gyöngyé.

Arany koporsó, szikrázik a fénye, 
ha egy egy alkony felizzik az égre
hatalmas hajó, amelyen vitorla
duzzad a messzi partokat igézve.

A nyurga tornyokat, telt kupolákat, 
mikor a hold teleírja ezüsttel,
és úgy kígyózik száz vénán keresztül
a fekete víz, hogy álmodni bágyad:

olyan ámulat és örökös újság,
melyet néven ugyan hogy is neveznél?
Az édes sziget, csupa rejtély,-
a végtelen képzeletletbeli ország. 

- Diego Valeri; Rába György fordítása -

2014. január 4., szombat

Budapest, Thököly úti történet

Budapesten a Thököly úton áll egy ház, melynek ajtó nélküli erkélyén egy női szobor áll? A legenda szerint, az első világháború idején a lakásban egy fiatal házaspár élt. A férfi a háború alatt a fronton harcolt. Ifjú felesége hűségesen várta, míg egy nap a férfi halálhírét hozták, amit a nő nem hitt el. Úgy érezte, hogy férje él, és egy napon hazatér hozzá. Attól kezdve minden napját az erkélyen állva töltötte, és várta, hogy a szeretett férfi hazatérjen.A spanyolnátha-járvány idején a fiatalasszony is megbetegedett. Utolsó leheletéig várta haza szerelmét, végül az erkélykorlátra dőlve, az utcát szemlélve érte a halál.

A reménye viszont beigazolódott: halála után egy nappal férje hazatért a frontról. A megözvegyült tiszt vigasztalhatatlan volt. Mély fájdalmában szobrot állíttatott hűséges kedvesének, az erkély ajtaját pedig befalaztatta, hogy többé senki ne léphessen ki rajta.



Forrás: Jason Mill

2014. január 3., péntek

A Panama-csatorna

1914. augusztus 15-én nyitották meg. Először 1914. január 7-én ment végig a csatornán egy francia darushajó, az Alexandre La Valley.
Összköltsége 639 millió dollár volt.
Hossza: 81,6 km
15000 km-re csökkenti a tengeri utat New Yorktól Los Angeles-ig;
1979-ben az USA lemondott a csatornaövezet felügyeleti jogáról Panama javára. 
A teljes csatornaövezet 2000. január 1-jétől lett Panama kizárólagos tulajdona.
2006. október 22-én Panamában népszavazással döntenek a Panama-csatorna kiszélesítésének tervéről.
A kiszélesített zsiliprendszer terve:

Forrás: MTI